Translate

PERYÖN / İK KUTSAL BİR MESLEK

09:30:00

   Peryön'ün 20 Ekim 2016 'da gerçekleştirdiği 16. Dünya İnsan Yönetimi Kongresi'nden bahsetmek istiyorum size. Yoğun bir katılım söz konusuydu. Çeşitli kurum stantları kurulmuştu ama en çok ilgiyi kahve standı ve Hürriyet İK'nın hazırlamış olduğu fotoğraf bölümü gördü. İnsan Kaynakları Bloggerlarından da güzel bir katılım vardı. Çoğu göremediğim tanışma fırsatını yakalayamadığım insanlarla çok güzel bir bağ kurmama sebep oldu. Konuşmacıların hepsinden tek tek bahsetmek yerine beğeni ile dinlediklerimi sadece isimle belirtip ama ayrı bir beğeniyle ve sabırsızlıkla merak edip dinlemeyi beklediğim konuşmacıdan biraz uzunca bahsetmek istiyorum.

   1. İdil Türkmenoğlu - İnsan Kaynakları ''Gerçekten'' Neleri Yapmaktan Sorumludur?
   2. Ongun Tan - Yalın Ayak İnovasyon
   3. Veysel Berk - Her Problem Bir Girişimdir
   4. Prof.Clutterbuck - Yetenek Yönetimi Sorun mu Çözüm mü?
   5. Mehmet Kocabaş - Daha Önce Hiç Anlatmadıklarım; Çünkü Bugün Değişik Bir Gün
   6. İpek Aral - Göç ile Gelen Gündem
   7. Kubilay Özerkan / Yonca Tokbaş / Ediz Hun - Kalbiyle Konuşanlar

   Kitabını okurken kafamda canlandırdığım İdil Türkmenoğlu karşımdaydı. Pozitif Yönetim adlı kitabını okurken konulara ve sorunlara karşı nasıl pozitif olunması gerektiğini iş hayatında kendi yaşadıkları ile çok güzel özetlemiş, anlatmıştı. Bu da bende kişiliği, duruşu ve konuşma tarzı acaba kitapta düşündüğüm insanla uyumlu mu diye bir merak yaratmış, bu merakımı da kongrede onun konuşmasını dinleyerek gidermemi sağladı. İdil Hanım'ın konusu günümüzün İK'sında yer alan ve sosyal medya üzerinden de çoğu İK'cı tarafından dile getirilen ''İnsan Kaynakları ''Gerçekten'' Neleri Yapmaktan Sorumludur?'' konusu idi. Hemen hemen her mülakatta da karşımıza çıkan bu soruyu İdil Hanım'da sıkça sorduğunu belirtti. İlk işe başladığı zamanlarda yöneticisinin ''İK o kadar yoğun o kadar yoğun ki sürekli inci avcısı gibi aşağılardan inci toplamaya çalışıyoruz ve bazen kendimizi kaybediyoruz, bazen yukarıya çıkıp sandal neredeydi, kıyı neredeydi diyoruz'' İK'yı bu sözlerle anlattığını söyleyerek arada ayar yapmak lazım dolayısı ile ben kendime bu (inci) fotoğrafı önüme koyarak hatırlatmaya çalışıyorum bugünde konuşacaklarımız bununla ilgili diyerek sunumuna başladı. 
   İnsan Kaynakları Ne İş Yapar?
 • İşe Alım
 • Eğitim ve Gelişim
 • Atamalar/Transferler
 • Performans Değerlendirme
 • Ücretlendirme / Bordro
 • Yetkinlik Yönetimi
 • Kampüs Tanıtımları
 • Yedekleme
 • Y Kuşağı Çalışan İlişkileri
 • Disiplin
 • İş Hukuku'na Uygunluk
 • Sendikal İlişkiler
   Genele bakıldığında bu fonksiyonların İK'nın ne iş yaptığına verilen cevaplardan oluştuğunu, kendini ve ekibini bu sayılan fonksiyonlara yönlendirmediğini, aslında İK'nın bu fonksiyonları dışında da büyük sorumluluklarının olduğunu şu maddeler ile dile getirdi.


 • Pozitif bağlayan yönetim kültürünü kurmak ve yaratmak / Yani çalışana değdiği noktalarda olumlu iz bırakan, kurallarıyla, araç ve malzemeleriyle yasaklayan değil özgürleştiren kültür yaratmak.
 • Çalışanın sağlığını, güvenliğini ve onurunu korumak / Bu konular İSG uzmanlarına bırakılamayacak kadar değerli konulardır. Sağlığını, güvenliğini ve onurunu korumak için zaten buna herkesin gönüllü olacağını bilmeli ve yönetimi ikna edemiyorum dememelidir İK.
 • Eşitliği sağlamak ve korumaktan sorumludur. / Sadece kadın erkek eşitliğinden bahsetmiyorum. İş ilanlarında askerliği yapmış yapmamış hala konu oluyor. Şu üniversite bu üniversite konu oluyor. Dul çocuklu hala depoda nasıl çalışır konu olmaması lazım. Gerçek anlamda herkesin performans ve şirketle birlikte eşitliğini sağlayacak şirket İK yönetimini sağlamak lazım. 
 •  Yeteneği bulmak ve yönlendirmek. / İK'nın en büyük sorumluluğu. Kişilere bahşedilen kültürü ve kurumu yaşatmak, ekip liderliği yapmak, bu sunulanları yapar hale getirmek, rol model olmak en önemlisi.
 • Üst yönetim takımının iyi çalışmasını sağlamak. / Bu sadece yönetim kaynaşması için tekneyle açılalım demek değildir. İnce-ince herkesi dinlemek aralarda kolaylaştırmalar yapmak, ekipleri yönlendirmek, üst yönetimin koçluğunu yapmaktan bahsediyorum.
Doktorluk, öğretmenlik ne kadar kutsal bir meslekse İK'da o kadar kutsal bir meslek. Çünkü her gün adaylarda, çalışan ve yöneticilerde iz bırakıp kaderini değiştirebiliyoruz.
   Yazı gecikmesi için özür dilerim.

   Sevgiyle.. 

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *