Translate

Mülakatlarda Statünüzün Esiri Olmayın/ Mülakat 8

06:31:00

   Bazı sağlık sorunları nedeniyle ara verdiğim mülakatlara tam hız devam etmekteyim. Bugün MarıGold Otelin Sıpa resepsiyon bölümü için görüşmeye gittim. Kafamda ön yargılarla gitmedim bu sefer iyi düşünelim, iyi olsun dedim. Önüme çıkacak engellerinde farkındaydım aslında ama mülakatın bir tecrübesi olacağını düşündüm. Görüşme için gün içinde aranıp çağrıldım, dolayısı ile fazla bir araştırma yapamadım, CV’mi çıkartma gibi unsurlarla ilgilenemedim. İK okumuşsun Cv’siz iş görüşmesine gidiyorsun diyerek de azarlamayı ihmal etmedim kendimi merak etmeyin. Otele geldiğimde ilk olarak verdikleri formu doldurdum. Form doldurmakta çok başarısızım ellerim çok titriyor heyecandan ve yazacağım tonla şeyi unutabiliyorum. Zangır zangır doldurdum formu ardından Burcu Hanım (Personel Müdürü) görüşmeye aldı. Cv’mi inceledi ilk öncelikle, oda iki yıllık (Kocaeli Hereke Myo) İK mezunuymuş. Üniversite stajımı yaptığım yerde çalışmış bir dönem oda. Çok ortak yönümüz çıktı, bu onun çok hoşuna gitti. Mülakat normal bir mülakat olmaktan çıktı sohbet tadında çok keyifli bir hal aldı. Tabi bu benim heyecanımın yatışmasına neden olmayıp karşımdaki insana daha çok bir şeyleri ıspatlama ve yapmak istediklerimden bahsederken heyecanlanmama neden oldu. Mesleğimin çok güzel olduğu söyleyerek bence İK alanında devam etmelisin, başka mesleklere yönelmeni istemem dedi. Bende tabiî ki her zaman ki konuşmamı yaptım.  ‘’ Kendi mesleğime yönelebilmem için bazı eksik yönlerimi doldurmam lazım, bu sırada da mecbur çalışmam lazım’’ dedim. O da ya yöneldiğin mesleği seversen ve bir daha İK’ya dönemezsen dedi. Bende öyle bir şeyin mümkün olmayacağını ve İK’ ya bir bağlılık hissettiğimi ve kendimi o alanda bulduğumu ifade ettim. Ardından resepsiyon aşamasına döndük, olacak gibi konuştu yani cümlelerinden öyle anladım. Ardından beni benden alan her defasında yerden yere vuran, bu görüşmeye gelirken ön yargılı gelmediğim, artık günümüzün olmazsa olmaz sorularından biri bütün görüşmenin olumluluğunu aldı götürdü.

    ‘’Yabancı dilin nasıl?’’
   Selam ben ingilisssceyi çok seven, konuşmak için can atan, fakat bir türlü konuşamayan ama bütün İngilizce sınavlarını güzel veren o şahıs demek istedim, ama demedim tabiî ki. Temelle Orta arasındaki o ince çizginin oralarda bir yerdeyim henüz karar veremedim, derken okulda öğrendiğim yabancı dil dedim.
Konuşma birden şekil değiştirdi, ortamda ki gülücükler yok oldu, bir sıcak bastı, benim gözlerde umutsuzluk ifadesi! Burcu Hanım, hımm o zaman burası olmayabilir ama ben gene de bir yönetimle konuşacağım bu konuyu ama dedi burası çok can alıyor gözlerim fal taşı gibi oldu tabiî ki de. Bursa İK grubumuz var, arada oraya yetiştirilmek üzere İK elemanı aradıklarını yazıyorlar dilersen o gruba alabilir ve oraya yönlendirebilirim seni, yeni İK’cılar kazandırmak isterim dedi. Ardından hani işe alınıp alınmayışımın veya başka yerlere yönlendirip yönlendirmemenizin bile benim acımdan bir sorun teşkil etmediğini ve burada bulunmamın bile bana yararlı olduğunu söyleyerek, ayırdığı değerli vakit içinde teşekkürlerimi ileterek oradan ayrıldım.

   Yazılarımda genelde eleştiri de bulunduğum için pek isim verme taraftarı değilim. Fakat bazı İK’cılar var ki gerçekten hakkını veriyorlar. İlk öncelikle Burcu Hanım’a karşılaması, samimiyeti ve güler yüzü için teşekkür ediyorum. Benim için diğer şeylerin pek fazla önemi yok. Lütfen mülakatlarınıza girerken statünüzün esiri olmayın, olun ama her şeyden önce insan olduğunuzu ve karşınızdakinin de aday olmasından çok onunda bir insan olduğunu hatırlayın. Kısacası çok kasıntı olmayın!!

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *