Translate

İLK İŞ-KUR MÜLAKATI/EŞARP SATIŞ DANIŞMANI

04:54:00

     İş-kur’un kendi binasında yapmış olduğu bir görüşmeden bahsedeceğim size. İlk defa katıldım. Telefona mesaj geldi şu saatte İş-kur binasında şu firma (eşarp firması) görüşme yapacaktır diye. Arkadaşımla birlikte gittik, zamanında ordaydık. Küçük bir odaya aldılar bizi ve firmanın gelmesini bekledik yarım saat kadar. Firma geldi ve temsil eden kişi hiç bir açıklamada bulunmadan bize formlar dağıtıldı. Formun içeriği fazla derin değildi, üstten genel bilgiler istenmişti. Doldururken İş-kur’u temsil eden bayan ile firmayı temsil eden bayan arasında konuşmalar geçti. Bizde o sırada duyuyoruz tabi bir 30 kişi kadar varız.
   -İ.T. : Kriterleriniz var mı?
   -F.T.: Tabi ki benim için kapalı olması öncelikli. (bayanda tesettürlü)
   Biz o formu doldururken zaten bir çöküş yaşadık. Madem böyle bir istekleri vardı, belirtmeleri gerekirdi attıkları mesajda ‘’tesettürlü bayanlar tercihimizdir’’ diye. O sırada baya kalabalıklaştık bir rahat 50 kişi olmuşuzdur diye düşünüyorum göz kararınca.  Arkadaşımla bir bakalım tesettürsüz bayan aldıklarında ona ne diyecekler, ona göre görüşmeye kalır veya gideriz dedik. Bekledik yavaş-yavaş almaya başladılar. İlk tesettürlü bir bayan almışlar ona tabi ki bu konuda herhangi bir şey dememişler. Ardından tesettürsüz bir bayan girdi içeri büyük bir merakla gelmesini bekledik. Geldiğinde ne dediler bir şey dediler mi diye sorduk.
   -Kullanmadığınız bir ürünü nasıl satabilirsiniz?
   Diye sorulmuş. Satamaz mıyız acaba?
   Bu açıdan düşünemedim. Evet almak istedikleri kişinin tesettürlü olması avantaj. Çünkü bir nevi satış yaparken sergileyebilmesi ve müşteriyi bu durumda ikna etmesi daha kolay olacaktır. Bende böyle düşünebilirdim fakat böyle bir şey için bu yaptıkları ayrımcılığa mı giriyor? Ben doğru bulurken bulmadım kafam karıştı açıkçası. Gerçi ben kriterlerini mesajda belirtmeyişine ve bizi bu soğukta oraya kadar yoruşuna takılmış durumdayım, bu konuda haklı olduğumu biliyorum. Ama diğer konuda da neden eşarbı bizde kullanmıyor olalım ki artık günlük hayatta boynumuza ve omuzlarımızda hatta kafamıza bandana gibi doluyoruz. Böyle bir ayrımcılığın ne kadar doğru olup olmadığını bilmiyorum, duruma göre değişiklik gösterebilir. Tabi biz bu tutumlarını görünce mülakatı beklemedik çıktık, önümüzde o kadar insan vardı harap olmaya değmeyeceğini düşündük ve zaten sinirlenmiştik.

   Bu mülakattan çıkarılanlar İş-kur vasıtasıyla eleman alımı yapacağınız zaman, bir zahmet özel ayrımcılık örneği veya yaptığınız işle ilgili kriterleriniz de bir strateji varsa bunları mesajlarında ve aramalarında belirtmelerini isteyin. Ve ben tabi ki diğer olay konusunda hala net bir fikre sahip değilim, görüşünüz varsa saygı çerçevesi içinde alabilirim, hem bu bana bir fikir katmış olur hem de eğer yanlış bildiğim bir şeyler varsa ilerisi için nasıl yapmam gerekip nasıl yapmamam gerektiğini öğrenmiş olurum. Şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim.

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *