Translate

Mesleğine Sahip Çık

06:36:00

Hepimizin emek verdiği, hayalini kurduğu ve gelecekte yapmak istediği bir meslek var. Hepimiz olmak istediğimiz şeyin temellerini en başından eğitimini alarak atmaya başlıyoruz. Kimimiz pes etmeyip istediğimizi alana kadar çabalıyor, kimimiz sistemde bağlılık duyduğumuza sahip çıkamadan kaybolup gidiyoruz. 
Sevgili UEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Ziya Yüce'de iletişim konusuna değinip, ''Mesleğine Sahip Çık'' diyerek tecrübe edinmiş olduğu güzel bir anısını bizimle paylaştı.


'' Bir gün bir kanalın  müdürü ile randevulaştık. Reklam müdürü denilince akla ne gelir? Güzel giyimli, diksiyonu düzgün, bakımlı bir kişi. Ancak görüşmede karşıma gelen kişi ayakkabılarının arkasına basan elinde tesbih bir adam. Şaşırdım. Konuşmaya çalıştım olmadı, anlamayı denedim ne mümkün. Aynı dili konuşmuyorduk sanki. Sonra görüşmeyi çözümsüzlükle bitirdik. Eğer iletişim mezunları başka sektörlere kayar kendi işlerine sahip çıkmazsalar, böyle reklam müdürlüğü pozisyonlarına hak etmeyen adamlar gelir. Mesleğine sahip çık. Sen çıkmazsan başka biri çıkacaktır. Çünkü doğa boşluk kabul etmez.''

İletişim konusu toplumumuzun en büyük sıkıntısı iken; iletişimi kendine meslek edinmiş ve edinecek kişilerin daha duyarlı ve mesleğine daha sıkı sarılmaları gerekli. Gerek kamu kuruluşları gerek özel sektörde en büyük eksiklik. Bu sadece bir alanda değil, topluma ve sektöre hizmet veren her çalışanın iletişime açık ve doğrudan cevap verebilmesiyle, kendini bu yönde gelişime açık tutmasıyla alakalı. Hayatınıza en iyi kazanım sağlayabileceğiniz ve ömür boyu sizi temsil edecek olan şeylerden biri de iletişiminiz. 
Yusuf Ziya YÜCE'ye anısıyla bize değer kattığı için teşekkür ediyoruz. 

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *