Translate

İş Stresi / Anket Sonuçları

03:41:00

   İş hayatına atılan kişilerin ve bu grupta yer alan çoğunluğun; kurum, ortam, iş düzeni, planlama, işi yapış biçimi ve yaptırma biçimi, ast-üst ilişkisi, zamanlama gibi nedenler sonucunda zorlanması ve zora itilmesi ile bünyesinde hissettiği psikolojik baskıya ''İş Stresi'' diyoruz. Üzerimize binen iş stresi yaşattığı içsel çöküntüler, mutsuzluk, yorgunluk, halsizlik, iletişime kapalı olma, yaşama isteksizliği, bıkkınlık gibi sonuçlar doğuran ve hayattan kopma derecesine getirebilen, önlemi alınması gereken bir olay. Neticesinde farklı ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. ''İş Stresi'' kapsamlı bir konu olduğu için fazla değinmeden ayrı bir yazıda ele alarak anket hakkındaki görüşlerimi aktarmak istiyorum.


   Geçenlerde sosyal medyanın bize sunduğu nimetlerden yararlanayım ve bunun üzerine bir yazı yazayım dedim. Twitter'ın güzel bir eklentisi olan Anket Oluşturma kısmından ''Ofiste üzerinize binen ''İş Stresini'' o an da nasıl atıyorsunuz?'' şeklinde bir soru yönelttim. Basit ve genele baktığımda uygulanabilirliği yüksek şıklardan oluşturdum. Şıklarda stresten kurtulma taktiği yer almayan kesime de ankete diğer yazarak düşüncesini dile getirme özgürlüğünü tanıdım. Bu konuda yanıt gelmedi. Anketi oylayan kişi sayısı 19. Önemli olan çoğunluğun oylaması değil, net bilgi ve ulaşmak istediğim kesimin cevaplamasıydı. Oylamaya baktığımda ve ulaşmak istediğim kesimi de göz önüne aldığımda boş oy olmadığını düşünüyorum. Anketi hazırlarken büyük çoğunluğun bir kahve molası vererek veya o an ağzında şarkı mırıldanarak stresten kurtulma yoluna gidebileceğini düşünüyordum. ''Çeneme vurur çeneme'' seçeneğinin o an dert yanma veya o an ki baskıdan kurtulma yoluna farklı konulardan konuşarak kişinin etrafında ki kasvetli havadan kurtulma isteği olarak sundum. Sonuç gerçekten şaşırttı diyebilirim. Sosyal Medya seçeneğinin çok tercih edileceğini düşünmüyordum. 
   Günümüze baktığımızda aslında çokta şaşırılmaması gereken bir sonuç. Hemen hemen herkesin her an ulaşabileceği ve düşünce özgürlüğünü paylaşabildikleri bir platform. Aslında stres atma biçimimizde de teknolojinin ve bu sürecin değişken bir ürünü olan sosyal medyanın bizi rahatlattığına, kaçış yolunu sanal dünyada arayarak ele geçirdiğini gösteriyor. Benimse çok tercih edilmeyeceğini düşünmemin sebebi; stres anında iş yerinde sosyal medyaya ulaşımı sağlayan teknolojilerin kullanımının etik görülmemesinden kaynaklanıyor. Ara ara bu tür başlıklar altında çeşitli anketler yapıp, sonuçlarını sizinle paylaşıp, düşünce fikir alışverişi yapacağım. Diliyorum faydalı olmuştur. Ankete katılan herkese çok teşekkür ediyorum. Bir daha ki anket yazımda görüşmek dileğiyle.

   Sevgiyle kalın.
İş Stresi Anket Sonuçları 

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *