Translate

Zamanınızın Lideri Siz Olun!

11:30:00

Bu yazı da benimde oldukça keyif aldığım ve üniversite sunumumda gerçekleştirdiğim örgütlerde zamanı yönetme becerisinden bahsetmek istiyorum. İnsan oğlunun dünyaya gözlerini açtığı andan, ölümüne kadar olan süreçte en çok yarıştığı konu ne elle tutabildiğimiz ne de gözümüzle yarattığı değişiklikler haricinde görebildiğimiz ''zaman''. Peki göremediğimiz ve ellerimizde dokunamadığımız sürekli akan bir şeyi bizim durdurmamız mümkün mü ? Tabi ki değil. Fakat yönetmemiz mümkün. Bu yazıda da zamanımızı nasıl yönetip, iş hayatımızda nasıl verimli hale getirebiliriz ondan bahsedelim.
Zaman yönetiminde en temel unsur '' karar vermek ve uygulamaya geçmek'' tir. Kısıtlanmış bir zamanın içindeyseniz eğer o işi sizin kadar iyi yapabilecek insanlarla bu durumu planlayıp süreci daha kolay ve hızlı bir biçimde atlatabilirsiniz. İş hayatına atıldığınız andan itibaren yönettiğiniz işiniz için yaptıklarınız, zamana karşı verdiğiniz savaş, ortaya koyduğunuz emek .. baktığınızda aslında hepsinin zamanı doğru yönlendirmekten ve süreci planlı geçirmekten geçtiğini anlayacaksınız. Zamanın doğru kullanılamaması durumunda para, enerji ve verimlilik gibi kayıplara da yol açabilir. Peter Drucker'in bir sözü var zaman doğru yönetilemiyorsa hiç bir şey doğru yönetiliyor sayılmaz. Yapılan bir araştırmaya göre yöneticilerin kontrolleri altında tutabildikleri zaman süresi toplam zamanlarının sadece %25'ini oluşturmaktadır. Bu oran ne kadar artarsa yöneticinin etkililiği de o kadar artacaktır. Bir örgütte sadece tek bir kişinin zamanı kendi başına yönetmesi tabi ki de etkili olmayacaktır. Kurum içerisinde bulunan her çalışanın üzerine düşen görevi iyi bilmemesi, aksatması ve zamanında yapmaması da bağlantılı çalıştığı birimleri de etkileyecektir. Zamanı kullanma şekli alışılagelmiş zamanımızdan, zamanı yönetmeyi öğrenme sürecine geçiş kolay bir süreç mi? Değil. Pratik zamanla benimsenecek bir süreç. İşinizi iyi yapabilmeyi ve ne yapıp yapmamanızı bilmenizi gerektiriyor. Zamanını yönetmeye ve iş hayatına yeni atılanlar için önerebileceğim (benimde başlangıçta ve hala daha uyguladığım) ;
Bir defteriniz olsun ve her gün önem sırasına göre yaptığınız - yapacağınız işleri not alın, ardından gün içinde gelen - gelecek günlere yayılacak işler içinde hem başlangıç hemde bitiş sayfaları açın kendinize. İşinizle alakalı telefonda konuştuğunuz kişiye ve konusuna kadar not alın. Abartma demeyin yoğun anlarınızda o konu öyle bir yerden çıkıyor ki ben ne zaman konuşmuştum ne olmuştu diye sendeleme yaşıyorsunuz. Başlangıçta bu şekilde ilerlerseniz süreci yönetmeniz takıldığınız anda toparlanmanız  daha az zaman alacaktır. Son olarak neye ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini bilin, çünkü zaman öyle bir şey ki aldığını hiç bir zaman aynı şekilde geri veremiyor. Bu hem özel hayatınız için öyle hemde iş alanında.


Zamanınızın lideri boşa akıp giden zaman değil, akıp giden zamana inat zamanınızın lideri siz olun!You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *