Translate

İlk İş Tecrübesi

11:10:00

  İlk mülakatımı  yaptığım yer olan seyahat acentesinde çağrı merkezi departmanında işe başladım. Bugün üçüncü günümdü. Bu geçen süreçte yapılan işle ilgili eğitim alıp, yaklaşık iki gündür de bu bölümde tecrübe sahibi olmuş kişilerin yanında bulunarak onların nasıl konuştuklarını ve kullandıkları programları takip ettik. Gün sonuna doğru yoğunluğun azaldığı zamanda bize de çağrı alma imkanını sağladılar. 10'a yakın çağrı aldım. Tabi ki onlar kadar iyi değildik, alışık olmadığımız konuşma kalıpları içerisinde yürütülmeliydi konuşma, bu da pratik yaparak kazanılacak bir durumdu. İlk çağrımda hatim indirdim diyebilirim, elim ayağım boşaldı, kalbim boynumda atmaya başladı.


Karşınızdaki kişiden ne gibi bir talep geleceği muamma, o işi laik olduğu şekilde yapabilecek miyim, yanlış bir şey yaparsam gibi korkular sarıyor içinizi bir ağlamaklı oluyorsunuz. Ama biraz zaman geçtikten sonra bir baktım ardı ardına çağrıları açmaya ve kendi konuşma kalıbının içinde dilim döndüğünce ve bildiğim bilgilerle karşı tarafı memnun etme yoluna girdim. İlk korktuğum olay bilet satışı idi. Çağrılarım da şansıma bilet satışı düşmedi daha çok soru amaçlı, bilet iptali gibi sorular yöneltildi. O içindeki heyecanı attıktan ve pratiği kaptıktan sonrası eğlenceli bir süreç. 
   Tabi bu sırada takım liderleriniz var, amaç bütün çağrılara cevap vermek ve müşteri memnuniyeti. Bunun içinde sürekli motive edici söylemlerde bulunuyorlar. Şirket olarak biz bir aileyiz kültürünü benimsemişler. Yoğun bir ortam, sürekli dirençli ve sabır gerektiren bir iş. Bazen nefes alacak kadar vaktiniz olmuyor. Gün içinde cevaplanan çağrıları gün sonunda duyunca ben gerçekten çok şaşıyorum. Yüksek rakamlar gerçekten. Çağrı merkezi deyip geçmeyelim. Hatta beklemekte haklıymışız, şimdi herhangi bir olayda herhangi bir yerin çağrı merkezine ulaşmaya çalıştığımızda hatta bekletildiğimiz de nasıl bir duyguya sahip oluyorsak aslında olmamız gerektiğini ve onların elinde olmadığını anlıyorum. Çünkü çağrıların hepsini cevaplamak için nefes almadan hatta molaya bile zor çıkabiliyorlar diyebilirim. 
   Sonuç olarak kendi mesleğimde bir atılım yapana kadar bu sektörün bana katabileceği değerleri ve tabi ki şirket kültüründe oluşan yönetimi inceleyerek, kendi gelişimime de bu esnada katkılar sağlayarak yola devam ediyorum. 

Dipnot: Tek şikayetim sabahları erken kalkmak onuda aşabileceğimi düşünüyorum tembellik yok :) 

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *