Translate

Mülakat 3

03:37:00

  Geçenlerde bir danışmanlık şirketine ofis elemanı iş başvurusuna mülakata çağrıldım. Gayet normal gündelik, az biraz özen göstererek gittim. Evi ofise çevirmişler. Kapıya gittiğimde zile bastım ve 5 dakika bekledim kapıda neredeyse. Tam ikinciye basmaya yeltenleniyordum ki kapı açıldı. En fazla 22-23 yaşlarında genç biri açtı kapıyı. Ofise geçtik. Bana form verdi formu doldururken aklımdan ben nereye düştüm keşke gelmeseydim gibi düşünceler geçti. Kötü bir enerjisi vardı yerin adapte olamadım o an. Formu doldurduktan sonra, eline formu alarak soru sormaya başladı.
-Bekar mısın?
Evet. (Halbuki formda doldurdum böyle saçma bir soruya gerek yoktu.)
-Ailenle mi yaşıyorsun?
Evet. (Bu soruya da ne gibi bir ihtiyaç duyulabilirdi onu da pek anlamadım.)
-Ehliyet?
Şuanlık yok. İşe başlar başlamaz eksiklerimi tamamlamayı hedefliyorum. (O anki kötü hislerime dayanarak bu soruya nedense almayı filan düşünmüyorum gereksiz filan gibi olumsuz yanıtlar verebilirdim diye düşündüm sonradan ama iş işten geçmişti)
Ve kapı çaldı. Orta yaşlarda bir beyefendi geldi. Çocuğun oturduğu masaya bu sefer o oturdu. Gene bekar mısın? sorusundan başlayarak ehliyete kadar sordu ama ehliyet sorusuna bu sefer hayır yok diye kısa cevap verip geçtim.
Ardından okulumu sordu nerede olduğunu ve dalgacı bir tavırla insan kaynakları mı okudun dedi. Evet dedim. Koltuğuna yayılarak gene dalgacı gülümsemesini takındı ve;
-‘’Ya insan kaynaklarında ne öğretiyorlar ki?’’ Sorusunu sordu. 
O an böyle başımdan aşağıya kaynar sular indi ve gerçekten orada olmamın hiçbir anlamı olmadığı anladım.
Şaşkın bir ifadeyle nasıl ne öğretiyorlar deyip bende dalgacı tavrımla gülümsedim ona.
Ardından toparlandı bizde İnsan Kaynakları adı altında çalışan bir danışmanlık şirketiyiz. İşte felanca kuruluşlara temizlik işçileri gönderiyoruz. Bir nevi sende burada çalışırsan bizim gibi görüşmeye gelen insanlarla ilgileneceksin, ben şehir dışına gittiğim zamanlarda telefonlar ve resmi evrak işleri ofis düzeni sende olacak dedi.
 - Ücret bölümünü doldurmamışsın?
   Ücret benim için önemli değil şimdilik, önemli olan benim kendime katabileceğim bilgi, kendi gelişimime fırsat yaratabileceğim bir alan.
  Konuşma orada bitti 10 gün içinde geri dönüş yapacaklarını söylediler ve ofisten ayrıldım. Geri dönüş olsa da olmasa da o an ki kararım netti orada çalışmak istemeyecektim.
  Bu mülakatımda da öğrendiğim tek şey;

 ‘’ İnsan Kaynaklarında çalışmanın her yiğidin harcı olmadığı.’’

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *