Translate

İK Nedir?

07:52:00

    Açıklamada da belirttiğim yeni mezunum, sorunlar yaşıyorum, sorunları yaşadığım sisteme bir o kadar tepkiliyken bir o kadar da haklı buluyorum. Büyük çelişkiler yaşıyorum.2013 senesinde atılmış olduğum üniversite hayatında mesleğim hakkında bilgi sahibi olmadığım, bana gelecekte neler kazandırıp neleri kazandırmayacağını bilmeyerek yola çıktım. Okulda gördüğüm derslerle tanımaya başladığım bu mesleğin kişilik yapıma uygun olduğunu gördükçe sevmeye başladım.  Bana deselerdi ki bundan 3 yıl önce İK sence nedir diye?  Karşımdaki insan ne diyor diye bakabilirdim gerçekten hiçbir fikrim yoktu. Bugün bana sorsalar İK sence nedir diye?
     Ben İK’yı ‘’Çalışan Psikoloğu’’ olarak tanımlıyorum.  Yani çalışanların yalnız işlerindeki başarı oranıyla veya şirketin her adımında ilerleyen, sadece mesleki başarıyı gözlemleyen yürüten kişi olarak tanımlamıyorum. İnsanların mesleklerindeki başarısıyla birlikte kendi kişisel katkıları, gelişimleri ve tabi ki yaşadıkları sorunlarıyla bizzat ilgilenmesi gereken kişi olarak görüyorum.  Bizim ilk okulda gördüğümüz bir besin pramidi vardı hatırlarsanız. Besin pramidini şirket, şirketin en üsteki katmanını İşveren, orta katmanını İK ve alt katmanını da şirkete en büyük katkı sağlayan kişiler olan İş Görenler olarak tanımlıyorum.  Bu pramidin herhangi bir basamağının eksilmesinde bir sorun oluşacağının kanaatimdeyim.  İnsan Kaynakları da bu pramidde İşverenle İşgörenin arasındaki ilişikiyi düzenleyen ve şirketin gelişiminde, ilerlemesindeki en önemli nokta olarak tanımlıyorum.
   Blog serüveninde çıktığım bu yolda yaşadığım mülakat deneyimlerimi, kendi gelişimimi, okuduğum kitap, dergi, gazete, makale ve blog yazılarını ve tabi ki çalışma hayatına atıldığım noktada ki deneyimlerimi, yaşadığım çalışma ve örgüt kültürünü de sizinle paylaşmam olacaktır.

You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *