Translate

İLK İZLENİM HER ŞEY

01:05:00

Chipp Kidd'in ''İlk İzlenim Her Şey'' adlı kitabında ele aldığı konuyu şu soruyu sorarak açıklıyor:
 ''Tasarım neye yarar neye yaramaz?''
Gündelik hayatında çekmiş olduğu fotoğraflarla ve eğlenceli bir dille anlatıyor. Kitabı okurken biraz adapte olmakta zorluk çekilse de konuya ve anlatılmak istenilene odaklandığınız an okuması kolay oluyor. İlk izlenimin, birbirinin zıddı olan, iki çok önemli ve şaşırtıcı özelliği vardır diyerek ''Açıklık ve Gizem'' kelimelerinin hayatımıza etkisini, ne zaman ne şekilde kullanmamız gerektiğini gündelik hayattan örneklerle dile getirmiş Kidd.

 Açıklık samimi, doğrudan, mantıklı, öz, dürüst, rahatça okunabilir olmalıdır.

CHIPP KİDD
Kitabı okumadan önce tasarımın gözümde ve hayatımda nasıl bir etkisi olduğunu, bakış açımdaki farklılığı nasıl etkilediğini görmem pek mümkün olur muydu bilmiyorum ama iyi ki okuduğum dediğim kitaplar listeme eklendi. Bir tasarım kitabının kişisel gelişimle ne alakası olur demeyin. ''Gizem ve Açıklık'' kelimelerinin tanımını ve kullanım şekillerini o kadar net açıklanmış ki bir olaya karşı bakış açınız veya fikirlerinizi hayata geçirirken çok yardımcı olacağını düşünmekteyim. Özellikle kitabın sonunda kişiye verdiği mesajlar çok anlamlı. Paylaşmamak için zor tuttum kendimi, sonra emeğe ve okuyucuya saygı diyerek heyecanımı kendi içimde yaşadım. Her zaman söylüyorum farklı dallarda yazılmış kitapları, başka meslek grubuna ve kültürlere ait kitapları okumaktan çekinmeyin, okuyun. Kitabı okumadan önce kendinize '' Tasarımın benim hayatımda hangi alanlarda ve nasıl bir etkisi olabilir ?'' sorusunu sorun. Bakalım okumadan önce aldığınız cevap ile okuduktan sonra verdiğiniz cevaplar arasında ki farklar neler olacak.

 Gizem çözülmeyi talep eden bir bilmece; deşifre etmek isteyeceğiniz bir kod, belkide yanılsama olmayan bir yanılsama; silinip gitmeden önce aklınıza kazımaya gayret ettiğiniz bir hayaldir.


Kitap okurken fosforlu kalemle bana anlamlı gelen, yeni şeyler öğrettiğini düşündüğüm kısımları çizerim ama bu sefer bu kitaba kıyamadım. Onun yerine ajandama 10 sayfalık not tuttum. Tuttuğum notların hepsini buraya aktarmam mümkün değil. Okumanızın ve merakınızın bir anlamı olsun. Kitabı D&R indirim standından 9.90 TL'ye almıştım.

Sevgiyle.You Might Also Like

0 yorum

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''

NİSAN SÖZÜ ''Henry D. Thoreau''
Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.

Mart Sözü '' Lao Tzu ''

Mart Sözü '' Lao Tzu ''
Doruğa ulaşsanız bile, hala ulaşılması gereken gelecek önünüzde durmaktadır.

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''

Kasım Sözü ''Mümin Sekman''
Başkasına sadakatiniz, kendi başarı kapasitenize ihanetiniz olmaya başladıysa gitme zamanı gelmiş demektir.

Ekim Sözü ''W.E.Demıng''

Ekim Sözü  ''W.E.Demıng''
İnsanlar öğrenme dürtüsüyle doğarlar. Öğrenmeye karşı merak ve bundan duyulan zevk insanın doğasında vardır. Bunlar bebeklikten başlayarak zamanla yok edilir.

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''

AĞUSTOS SÖZÜ '' ELİZABETH HOLMES''
Başarılı bir insan olup olmadığınızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır.

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''

TEMMUZ SÖZÜ ''Leo C. Rosten''
Hayatın amacının ‘mutlu’ olmak olduğuna inanmam. Bence hayatın amacı: yararlı, sorumlu ve şefkatli olmaktır. En önemlisi fark yaratmaktır; katkıda bulunmak, bir şeyi temsil etmek, yaşamış olmakla bir değişim meydana getirmektir.

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''

HAZİRAN SÖZÜ ''SAMUEL SİMİLES''
Doğru yolda giden kaplumbağa, eğri giden yarış atını geçebilir.

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''

MAYIS SÖZÜ '' CEM YILMAZ''
Başarılı insanların ortak özelliği it gibi çalışmalarıdır, başka bir şey ne duydum ne gördüm. Gerisi traştır, süstür, dedikodudur.

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''

NİSAN SÖZÜ ''STEVE JOBS''
Bu hayatta zamanınız sınırlı. O sınırlı zamanı, başkasının yaşamını yaşayarak harcamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan yaşam, dogmaların tuzağına düşmek demektir.

MART SÖZÜ ''PATTİ SMİTH ''

MART SÖZÜ  ''PATTİ SMİTH ''
İyi bir isim yapın. Adınızı temiz tutun. Tavizler vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. Sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. Yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. Hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. Muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. Fakat yaşamak hepsine değer.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
İDİL TÜRKMENOĞLU, sosyal yaşamında ve iş hayatında gözlemlemiş olduğu ' İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak' konusunu, '' Pozitif Yönetim'' adlı kitabında bizlerle paylaşmış. Keyif ve merakla okuyacağınızdan eminim.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Bu öneri İK okumayı düşünen ve okuyan arkadaşlar için. ÖZDEN ASLAN'ın kaleminden, yeni işe başlamış bir İK'cının iş hayatında yaşadıklarını anlatan bir öykü.

NE OKUMALIYIM?

NE OKUMALIYIM?
Büyük- küçük herkesin okuması ve kitaplığında olması gereken bir kitap '' Küçük Prens '' .

Çok fazla hedef koyarsan, en önemlisini ıskalarsın.

Benden Tavsiyeler

Benden Tavsiyeler
Mutlu olduğunuz işi yapın. Hapishaneden kurtulun ve özgürlüğe koşun. Risk alın, cesur olun. Olmak istediğiniz gibi şekillenin. En başta kendinize saygı duyun ve sevin. Uyuttuğunuz benliğinizi uyandırın ve tanıyın. Hayatı ıskalama lüksünüz olmasın.

Bir adam sadece para kazanmak fikriyle işe başladıysa, büyük ihtimalle, yapamayacaktır. Joyce Claude Hall 1891 ...

Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir gün bile çalışmış olmazsın. Konfucyus ...

Gideceğin yoldan eminsen: Engeller 'dinlenme noktan' olmaktan öteye gidemez.

Facebook

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *